Przejdź do treści głównej
Energy

Infrastruktura energetyczna w UE

Jednym z priorytetów UE jest zapewnienie wszystkim Europejczykom dostępu do bezpiecznej, czystej i przystępnej cenowo energii.

UE wspiera różnorodne projekty infrastruktury energetycznej często o charakterze transgranicznym, których celem jest produkcja, magazynowanie i efektywna dystrybucja energii. Sprzyja to powstawaniu bardziej zintegrowanego systemu energetycznego, co ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia naszych celów w dziedzinie polityki energetycznej i klimatu. Oprócz tworzenia wzajemnych powiązań infrastruktury energetycznej i włączania do systemu energetycznego UE odnawialnych źródeł energii i czystych technologii projekty te pomagają zmniejszyć zależność UE od importu energii z państw trzecich.

Interaktywna mapa

Na tej interaktywnej mapie przedstawiono unijne projekty infrastruktury energetycznej oraz główne źródła energii elektrycznej w poszczególnych krajach. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij na konkretny kraj.

Zastrzeżenie

Przedstawione na mapie projekty ilustrują niektóre z unijnych osiągnięć w dziedzinie infrastruktury energetycznej. To tylko wybrane przykłady. Istnieje wiele innych równie ważnych projektów wspieranych za pośrednictwem polityki energetycznej UE, które nie zostały umieszczone na mapie.

Źródła energii

  • Gaz

    Gaz obejmuje głównie gaz ziemny i gazy pochodne.

  • Wiatr

    Energia kinetyczna wiatru zamieniana w turbinach wiatrowych na energię elektryczną.

  • Słońce

    Promieniowanie słoneczne wykorzystywane do ogrzewania energią słoneczną (wody użytkowej) i produkcji energii elektrycznej.

  • Woda

    Energia elektryczna wytwarzana z energii potencjalnej i kinetycznej wody w elektrowniach wodnych (bez uwzględnienia energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach szczytowo-pompowych).

  • Reakcje jądrowe

    Energia jądrowa to energia cieplna wytwarzana w elektrowni jądrowej. Otrzymuje się ją w wyniku rozszczepienia atomów, najczęściej uranu i plutonu. 

  • Stałe paliwa kopalne (węgiel, torf itp.)

    Paliwa stałe to paliwa kopalne obejmujące różne rodzaje węgla oraz produkty stałe otrzymane z węgla. Składają się ze zwęglonej materii roślinnej i zazwyczaj mają wygląd czarnego lub brązowego kamienia.

  • Ropa naftowa i produkty naftowe

    Produkty naftowe są paliwami kopalnymi (zazwyczaj w stanie ciekłym) i obejmują ropę naftową oraz wszystkie produkty z niej otrzymywane (np. po przetworzeniu w rafineriach ropy naftowej), w tym benzynę, olej napędowy, olej opałowy itp.

  • Biomasa

    Biopaliwa stałe: organiczny, niekopalny materiał pochodzenia biologicznego, który można wykorzystać do produkcji ciepła lub energii elektrycznej. Obejmuje: węgiel drzewny, drewno i odpady drzewne, ług czarny, miąższ z trzciny cukrowej, odpady zwierzęce i inne materiały oraz pozostałości roślinne.

Powiązane linki

Koszyk energii elektrycznej to udział każdego rodzaju paliwa (nośnika energii) w produkcji energii elektrycznej brutto w danym kraju UE

Podobne strony